Quantcast
2015 International Online Rube Goldberg Machine Contest People\'s Choice
Division I and Division II

1. Check out all the Team Pages below.
    VOTING OPENS MARCH 30.
    VOTING CLOSES APRIL 19. 

 

2. Decide on your favorite and click the “Like” button on a Team Page to cast your vote.


3. That Team Page will be shared on your Facebook page.


4. Team with the most “Likes” wins People’s Choice award!


 

Winner announced APRIL 20 - ON OUR SITE.

 

2015 People's Choice Division I and  II


DIVISION I 


Click on the Team name to see the Team Page.



Ridgefield Public Schools, CT
Akinfenwa                

 

Milwaukee Area Home Learners, WI 

Team MAHL

 

J.O. Combs Middle School, AZ                       

STEAM Club at CMS

 

Western Sky Middle School, AZ 

Jo Jo’s Construction Company

 

Garden of Eden Home School, WI          

Rube-O-Active

 

W.T. Rogers, NY

LaLa Palooza

 

Wantagh Middle School, NY 

Horizons-Candy Shoppe

 

Trinity Episcopal School, NC 

Bad Youngins

 

Willo-Hill Christian School, OH                         

WHCS Patriots - D-Lish Diner

 

The Gateway School, NY

Center Inventors 

 

Balboa Academy, Panama                

Phone Patrol

 

Charlotte Country Day School, NC

Supreme Green Team

 

Chesapeake Academy, VA

Chesapeake Ospreys

 

Circle Cross Ranch K-8, AZ

CCR Cheetahs 

 

East Bridgewater Jr/Sr High School, MA

Team Pizza 

              

Episcopal School of Baton Rouge, LA
The Craftsmen

 

Fraser Woods Montessori School, CT

FWMS Penguins

  

Henderson International School, NV

TAAO 

 

Henderson International School, NV

SELK

 

Holy Trinity Episcopal School

Rockets!

 

Inman Intermediate, MO

Cooking Geniuses

 

Inman Intermediate, MO

ALERT

  

Kyrene Aprende Middle School, AZ

Aprende Jaguars STEAM Club

 

Lorain Community School, OH

HORIZON Bulldogs

 

Mineola Middle School, NY

Mineola Mustangs 2

 

Mineola Middle School, NY

Mineola Mustangs

 

Montessori Middle School of KY,  KY

MMSK

 

New Martinsville School, WV

Blue Team

 

New Martinsville School, WV

Gold Team 


 
               

Ogdensburg School, NJ
The Pharaohs

 

Orangewood K-8 School, AZ
Rube Orangebergs

 

Orleans Elementary,VT

OES Stars

 

Queen Creek Middle School, AZ

GEMS

 

Renee MacDermott, NY

Lost in Space

 

Ridgefield Public Schools, CT

Smarticle Particles

 

Roberto Clemente Middle, MD

Team Anthatan

 

RVA Homeschoolers-Middle Schoolers, VA

Deathly Wallows

 

Shakopee East/West Jr Highs, MN

Memories of Childhood Toys

 

The Eddy School, ME

Santa

 

The Eddy School, ME

The Borrowers

 

Wamogo Middle School, CT

Wamogo Middle School

 

Wayne E. Bartels Middle School, WI

Team Bartels

 

St. Emily CS, Canada

St. Emily V8 PARTisans

 

Haworth Public, NJ

Haworth 7 GATE

 

Ridgefield Public Schools, CT 

The Einsteins


 

 

_________________________________________________________________________________ 


DIVISION II 


Click on the Team name to see the Team Page.

 

 


MacGregor Senior Public School, Canada 

Rube MacGoldberg

 

Strongsville High School , OH

Absolute Zero

  

Glendale High School, Canada

Gemini Wipe Out Artists

  

Gilbert Classical Academy, AZ

GCA STEAM Team